E-STORY. MEDIA AND HISTORY

W roku 2015 rozpoczęła się realizacja międzynarodowego grantu unijnego w ramach programu Erasmus+. Projekt zatytułowany jest E-STORY. MEDIA AND HISTORY. From cinema to the web. Studying, representing and teaching European History in the digital era.

IFIS PAN jest jednym z partnerów projektu, pozostałe instytucje z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Holandii i Węgier to: Istituto per la Storia e le Morie del’900 Parri z Bolonii (PARRI), Univesidad Interncional de la Rioja SA z Madrytu (UNIR), University of Lincoln (UoL) z Lincoln, Pedagoski Institut (PEI ERI) z Ljubljany, European Association of History Educators (EUROCLIO) z Hagi, a także fundacja Kosztolanyi Dezso Kavehaz Kulturalis Alapitvany z Budapesztu (KDKKA).

W listopadzie 2015 roku w Bolonii odbyło się pierwsze robocze spotkanie naukowców i pozostałych uczestników projektu. Z IFIS PAN uczestniczyły dr hab. Urszula Jarecka, prof. nadzw. IFiS PAN (kierownik programu ze strony polskiej) oraz mgr Iwona Trochimczyk-Sawczuk (kierownik administracyjny projektu ze strony polskiej). Informacje na temat spotkania oraz projektu E-story:

http://wp4.ineuropa.info/2015/11/progetto-e-story-kick-off-meeting-a-bologna/

https://www.facebook.com/E-Story-Media-and-History-From-Cinema-to-the-Web-1699205390315162/?fref=ts.

Projekt będzie realizowany w latach 2015-2018. Zadania projektu dotyczą nauczania historii w kulturze XXI wieku, w której ważnym elementem rozpowszechniania informacji jest Internet oraz rozmaite materiały audiowizualne krążące zarówno w sieci, jak i w telewizji. Korzystanie z takich materiałów wymaga szczególnej ostrożności i kompetencji medialnych. Część badawcza poświęcona jest analizie i interpretacji treści pojawiających się w Internecie, ich kompatybilności z programami nauczania w krajach projektu. Celem projektu jest także przygotowanie platformy wymiany wartościowych materiałów do nauczania historii w różnych krajach europejskich. Beneficjentami projektu mają być nauczyciele historii, którzy z takiej bazy rzetelnych materiałów będą korzystać. Dalsze informacje dotyczące zadań projektu podane zostaną w marcu 2016.

e story logo (1)dr hab. Urszula Jarecka, prof. nadzw. IFiS PAN, kierownik programu


Szkolenia dla nauczycieli organizowane

w ramach projektu „E-story. Media and history”

Międzynarodowy projekt edukacyjny realizowany w Publicznym Gimnazjum nr 3 im. Fryderyka Chopina w Łodzi – plakat: e-story-lodz2

21 września 2016 r. odbyło się spotkanie w Państwowym Gimnazjum nr 3 im. Fryderyka Chopina w Łodzi. Zaprosiliśmy do współpracy w realizacji projektu w klasach gimnazjalnych, bądź też w ramach koła historycznego, Dra Rafała Nowaka, nauczyciela historii w PG3. Dr Nowak zgodził zostać ekspertem w projekcie, będzie prowadził szkolenia dla nauczycieli organizowane w ramach projektu E-story. Media and history.

Dr Rafał Nowak, nauczyciel historii w Państwowym Gimnazjum nr 3 w Łodzi:

dr-rafal-nowak-nauczyciel-historii-w-pg3-w-lodzipubliczne-gimnazjum-nr-3-w-lodzi

Dr Rafał Nowak w bibliotece:

dr-rafal-nowak-w-bibliotece-pg3-1img_6833

Dr Rafał Nowak w klasie:

dr-rafal-nowak-w-klasie-pg3

Print Friendly

IFiS PAN

Log In

Create an account